2018 Section 3  Boys Class B - 2/10/2018 to 2/15/2018             
                      Section III Championships - Class B                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:33.83        2014 ITHACA                                     
                         F Moheed   N Frost Clapp   R Nicholson F Schickel 
        Sec3: S 1:34.31        2010 WEST GENESEE                               
                         P. O'Donnell, B. Seketa, C. Elias, T. Olson       
        S3-A: A 1:34.31        2010 WEST GENESEE                               
                         P. O'Donnell, B. Seketa, C Elias, T. Olson        
                1:33.83  AA
                1:35.43  AC
                1:40.67  NYS
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mexico Academy  'A'                         1:47.54    1:43.49         40  
     1) Yost, Anthony SR                2) Ocker, John SR                 
     3) Revette, Zachary SR             4) Long, Dylan JR                 
                  26.36       54.56 (28.20)     1:21.04 (26.48)     1:43.49 (22.45)
  2 Fulton  'A'                                 1:49.10    1:44.53         34  
     1) Archer, Nathaniel SO            2) Tallents, Mark SO              
     3) Stevenson, Ean JR               4) Semchenko, Alex SR             
                  27.25       54.93 (27.68)     1:21.27 (26.34)     1:44.53 (23.26)
  3 Indian River  'A'                           1:52.48    1:51.90         32  
     1) McConnell, Kaden SO             2) Heise, Zach JR                 
     3) Maldonado, David SO             4) Reed, Thomas FR                
                  28.57     1:02.81 (34.24)     1:27.53 (24.72)     1:51.90 (24.37)
  4 Oswego  'A'                                 1:54.61    1:54.04         30  
     1) Holland, Nick SR                2) Busch, Nolan JR                
     3) DeLapp, Casey SO                4) Youngman, Drew JR              
                  31.54     1:00.96 (29.42)     1:28.66 (27.70)     1:54.04 (25.38)
  5 New Hartford  'A'                           2:00.64    2:02.67         28  
     1) Kilborne, Gage SO               2) Schiavi, Gavin FR              
     3) Massa, Nick JR                  4) Oruya, Paul SO                 
                  34.43     1:07.10 (32.67)     1:36.32 (29.22)     2:02.67 (26.35)
  6 South Jefferson  'A'                        1:55.45    2:02.93         26  
     1) Shelmedine, Nolan SO            2) Williams, Mike SR              
     3) Gillette, Lucas SO              4) Tyrell, Luke SR                
                  30.75     1:05.06 (34.31)     1:37.06 (32.00)     2:02.93 (25.87)
  7 Oneida  'A'                                 1:58.10    2:04.41         24  
     1) Durr, Morgan JR                 2) Hicks, Mattie FR               
     3) Hicks, Andrew 7                 4) Ryan, Ella FR                  
                  32.85     1:08.21 (35.36)     1:37.36 (29.15)     2:04.41 (27.05)
  8 Carthage  'A'                               1:53.82    2:06.23         22  
     1) Turner, Clay JR                 2) Turner, Jacob SR               
     3) Barnes, Johnathan SR            4) Miller, Garrett JR             
                  31.77     1:08.10 (36.33)     1:39.67 (31.57)     2:06.23 (26.56)
 -- Fulton  'B'                                 1:55.99   X1:56.54        
     1) Ruzekowicz, Jenna JR            2) Burdic, Koji SO                
     3) Clayton, TJ 7                   4) Rowlee, Mason SR               
                  30.98     1:04.15 (33.17)     1:31.86 (27.71)     1:56.54 (24.68)
 -- New Hartford  'B'                                NT   X2:02.90        
     1) Hyman, Nolan FR                 2) Powers, Trevor JR              
     3) Bailey, Matthew SO              4) Nordstrom, Jacob SO            
                  34.92     1:07.47 (32.55)     1:37.01 (29.54)     2:02.90 (25.89)
 -- Oswego  'B'                                 2:10.24   X2:05.11        
     1) Loayza, Sasha FR                2) Casper, Josh SO                
     3) Bieganowski, Tyler SO           4) Stevens, Ben JR                
                  32.86     1:06.31 (33.45)     1:38.34 (32.03)     2:05.11 (26.77)
 -- South Jefferson  'B'                        2:10.47   X2:14.75        
     1) Jones, Ryley FR                 2) Randall, Colby FR              
     3) Williams, Timothy FR            4) Stinson, Ethan JR              
                  37.49     1:14.27 (36.78)     1:46.70 (32.43)     2:14.75 (28.05)
 -- Carthage  'B'                               2:21.58   X2:14.77        
     1) Renaud, Patrick SR              2) Jiang, Eric FR                 
     3) Henry, Jaren SO                 4) Fukuyama, Kei SR               
                  37.17     1:15.43 (38.26)     1:46.74 (31.31)     2:14.77 (28.03)
 -- Mexico Academy  'B'                         1:56.99        XDQ        
     1) Warner, Tyler 8                 2) Ocker, Joe SO                  
     3) Bennett, Dathan SO              4) Hartmann, Nick JR              
                  29.80     1:01.34 (31.54)     1:30.76 (29.42)          DQ (25.06)
 
Event 2  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:36.82        2013 JEFF WILLIAMSON, Victor                    
        Sec3: S 1:40.28        2014 NICK BURDO, Liverpool                      
        S3-A: A 1:40.28        2014 NICK BURDO, Liverpool                      
                1:38.91  AA
                1:40.53  AC
                1:47.60  NYS
                2:28.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long, Dylan         JR Mexico               1:51.67    1:51.13 S3-B    20  
                  25.09       52.98 (27.89)     1:21.87 (28.89)     1:51.13 (29.26)
  2 DeLapp, Casey       SO Oswego               1:58.58    1:55.61 S3-B    17  
                  25.53       54.32 (28.79)     1:24.61 (30.29)     1:55.61 (31.00)
  3 Lawton, Austin      SR Mexico               1:57.61    1:58.94 S3-B    16  
                  26.52       56.49 (29.97)     1:27.72 (31.23)     1:58.94 (31.22)
  4 Badalato, Jason     FR Carthage             2:01.91    1:59.32 S3-B    15  
                  27.60       58.69 (31.09)     1:30.36 (31.67)     1:59.32 (28.96)
  5 Burdic, Koji        SO Fulton               2:04.03    2:01.80 S3-B    14  
                  28.16       58.47 (30.31)     1:30.32 (31.85)     2:01.80 (31.48)
  6 Ripa, Amelio        SR New Hartford         2:03.66    2:02.50 S3-B    13  
                  26.84       57.94 (31.10)     1:30.35 (32.41)     2:02.50 (32.15)
  7 Holland, Nick       SR Oswego               2:07.23    2:04.19 S3-B    12  
                  27.90       58.60 (30.70)     1:31.31 (32.71)     2:04.19 (32.88)
  8 St. Croix, Justyn   SO South Jefferson      2:08.85    2:04.91 S3-B    11  
                  27.58       58.25 (30.67)     1:31.48 (33.23)     2:04.91 (33.43)
  9 Kessler, Scott       8 Mexico               2:10.28    2:06.56 S3-B     9  
                  27.90       59.63 (31.73)     1:33.17 (33.54)     2:06.56 (33.39)
 10 Fuller, Garrett     FR South Jefferson      2:11.01    2:08.49 S3-B     7  
                  27.93     1:00.01 (32.08)     1:34.53 (34.52)     2:08.49 (33.96)
 11 Kuty, Tyler         SR New Hartford         2:11.61    2:08.53 S3-B     6  
                  29.36     1:01.97 (32.61)     1:35.66 (33.69)     2:08.53 (32.87)
 12 Hicks, Ajay         FR Oneida               2:08.09    2:09.01 S3-B     5  
                  28.73     1:00.60 (31.87)     1:34.89 (34.29)     2:09.01 (34.12)
 13 Tallents, Christin   8 Fulton               2:14.89    2:12.31 S3-B     4  
                  29.88     1:03.15 (33.27)     1:38.37 (35.22)     2:12.31 (33.94)
 14 Ryan, Ella          FR Oneida               2:19.44    2:12.48 S3-B     3  
                  29.32     1:02.64 (33.32)     1:38.32 (35.68)     2:12.48 (34.16)
 15 Athari, Alex        SR New Hartford         2:19.54    2:13.38 S3-B     2  
                  30.82     1:04.64 (33.82)     1:39.34 (34.70)     2:13.38 (34.04)
 16 Stevens, Ben        JR Oswego               2:18.30    2:14.08 S3-B     1  
                  30.82     1:04.77 (33.95)     1:39.63 (34.86)     2:14.08 (34.45)
 17 Curtis, Mallory     SR Fulton               2:22.97    2:16.69 S3-B   
                  30.39     1:05.31 (34.92)     1:41.63 (36.32)     2:16.69 (35.06)
 18 Miller, Garrett     JR Carthage             2:16.75    2:16.90 S3-B   
                  30.51     1:03.89 (33.38)     1:39.98 (36.09)     2:16.90 (36.92)
 19 Francisco, Ethan     8 Mexico               2:27.56    2:18.45 S3-B   
                  29.60     1:04.81 (35.21)     1:41.62 (36.81)     2:18.45 (36.83)
 20 Durr, Morgan        JR Oneida               2:24.31    2:18.93 S3-B   
                  31.03     1:06.31 (35.28)     1:43.14 (36.83)     2:18.93 (35.79)
 21 Hoang, Paris         7 Oneida               2:27.33    2:20.55 S3-B   
                  30.86     1:06.38 (35.52)     1:44.36 (37.98)     2:20.55 (36.19)
 22 Gillette, Lucas     SO South Jefferson      2:24.53    2:23.58 S3-B   
                  33.42     1:10.89 (37.47)     1:49.58 (38.69)     2:23.58 (34.00)
 23 Trudell, Alisa      SR Phoenix              2:27.37    2:23.59 S3-B   
                  32.95     1:09.11 (36.16)     1:46.83 (37.72)     2:23.59 (36.76)
 24 Ball, Justin        SO New Hartford         2:23.98    2:24.16 S3-B   
                  30.61     1:06.70 (36.09)     1:46.52 (39.82)     2:24.16 (37.64)
 25 McAfee, Caitlyn     SR Fulton               2:27.59    2:24.96 S3-B   
                  32.69     1:08.96 (36.27)     1:47.72 (38.76)     2:24.96 (37.24)
 26 Kellogg, John       JR South Jefferson      2:22.91    2:28.40 S3-B   
                  31.42     1:09.62 (38.20)     1:50.72 (41.10)     2:28.40 (37.68)
 27 Sweeney, Liam       FR Phoenix              2:28.23    2:29.77        
                  34.12     1:12.40 (38.28)     1:52.01 (39.61)     2:29.77 (37.76)
 -- Tyler, Noah         FR South Jefferson      2:24.70   X2:19.01 S3-B   
                  31.27     1:06.57 (35.30)     1:43.66 (37.09)     2:19.01 (35.35)
 -- Dempsey, Braeden    FR Fulton               2:27.93   X2:21.88 S3-B   
                  31.42     1:06.82 (35.40)     1:44.49 (37.67)     2:21.88 (37.39)
 -- Distin, Kathryn     JR Fulton               2:26.34   X2:28.08 S3-B   
                  33.56     1:11.57 (38.01)     1:50.99 (39.42)     2:28.08 (37.09)
 
Event 3  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:47.83        2014 JUSTIN PLASCHKA, Hauppauge                 
        Sec3: S 1:51.19        2003 MIKE SLATER, Skaneateles                   
        S3-A: A 1:53.70        2004 TOM NOWAKOWSKI, JD/CBA                     
                1:50.05  AA
                1:52.28  AC
                2:00.63  NYS
                2:48.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yost, Anthony       SR Mexico               2:05.40    1:59.59 NYS     20  
                  26.28       56.71 (30.43)     1:31.74 (35.03)     1:59.59 (27.85)
  2 Spina, Carson       JR Whitesboro           2:07.42    2:05.46 S3-B    17  
                  27.03       59.59 (32.56)     1:36.45 (36.86)     2:05.46 (29.01)
  3 Tallents, Mark      SO Fulton               2:11.98    2:08.33 S3-B    16  
                  27.84     1:01.25 (33.41)     1:37.60 (36.35)     2:08.33 (30.73)
  4 Lester, Jacob       FR New Hartford         2:13.21    2:12.02 S3-B    15  
                  27.27     1:00.66 (33.39)     1:41.83 (41.17)     2:12.02 (30.19)
  5 Fisher, Kyle        SR Oneida               2:18.55    2:14.22 S3-B    14  
                  28.10     1:01.47 (33.37)     1:42.62 (41.15)     2:14.22 (31.60)
  6 Busch, Nolan        JR Oswego               2:19.86    2:15.29 S3-B    13  
                  31.14     1:07.23 (36.09)     1:44.67 (37.44)     2:15.29 (30.62)
  7 Nelson, Veronika    SO Vernon-Verona        2:19.36    2:16.02 S3-B    12  
                  29.13     1:02.99 (33.86)     1:43.64 (40.65)     2:16.02 (32.38)
  8 McConnell, Kaden    SO Indian River         2:19.08    2:16.84 S3-B    11  
                  29.38     1:04.11 (34.73)     1:45.59 (41.48)     2:16.84 (31.25)
  9 Stevenson, Ean      JR Fulton               2:26.02    2:19.65 S3-B     9  
                  27.74     1:05.60 (37.86)     1:47.39 (41.79)     2:19.65 (32.26)
 10 Clayton, TJ          7 Fulton               2:27.56    2:21.85 S3-B     7  
                  29.62     1:07.16 (37.54)     1:49.62 (42.46)     2:21.85 (32.23)
 11 Ocker, Joe          SO Mexico               2:26.78    2:22.54 S3-B     6  
                  30.42     1:07.61 (37.19)     1:47.89 (40.28)     2:22.54 (34.65)
 12 Liedka, Ryan         8 Mexico               2:28.54    2:26.13 S3-B     5  
                  31.19     1:10.51 (39.32)     1:53.78 (43.27)     2:26.13 (32.35)
 13 Rolfzen, Stephen    SR Carthage             2:23.41    2:27.02 S3-B     4  
                  28.32     1:06.24 (37.92)     1:51.05 (44.81)     2:27.02 (35.97)
 14 Bennett, Cole       SO South Jefferson      2:31.22    2:29.08 S3-B     3  
                  33.24     1:13.47 (40.23)     1:54.52 (41.05)     2:29.08 (34.56)
 15 Klinkner, Grant     JR New Hartford         2:37.37    2:32.62 S3-B     2  
                  32.00     1:11.59 (39.59)     1:58.45 (46.86)     2:32.62 (34.17)
 16 Bennett, Dathan     SO Mexico               2:35.58    2:33.43 S3-B     1  
                  31.50     1:11.63 (40.13)     1:58.99 (47.36)     2:33.43 (34.44)
 17 Massa, Nick         JR New Hartford         2:39.08    2:33.96 S3-B   
                  32.43     1:17.47 (45.04)     1:59.95 (42.48)     2:33.96 (34.01)
 18 Williams, Mike      SR South Jefferson      2:32.66    2:34.24 S3-B   
                  33.56     1:12.70 (39.14)     1:57.46 (44.76)     2:34.24 (36.78)
 19 Henderson, Ella     FR Fulton               2:46.70    2:40.42 S3-B   
                  32.79     1:13.89 (41.10)     2:03.24 (49.35)     2:40.42 (37.18)
 20 Hoang, Paris         7 Oneida               2:45.74    2:48.72 S3-B   
                  36.43     1:20.46 (44.03)     2:09.96 (49.50)     2:48.72 (38.76)
 21 Jones, Ryley        FR South Jefferson      2:48.82    2:50.01        
                  38.66     1:22.98 (44.32)     2:12.52 (49.54)     2:50.01 (37.49)
 -- Trudell, Austin     SO Mexico               2:46.75   X2:36.38 S3-B   
                  37.10     1:17.82 (40.72)     2:00.28 (42.46)     2:36.38 (36.10)
 
Event 4  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 20.08        2014 JUSTIN PLASCHKA, Hauppauge                   
        Sec3: S 20.52        2012 DRAKE BECKSTED, Oswego                       
        S3-A: A 20.69        1989 TOM SIMON, Auburn                            
                20.69  AA
                21.00  AC
                22.19  NYS
                27.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowe, William       SR South Jefferson        22.07      22.15 NYS     20  
  2 Ocker, John         SR Mexico                 23.28      23.02 S3-B    17  
  3 Maldonado, David    SO Indian River           22.87      23.38 S3-B    16  
  4 Lemire, Nick        SR New Hartford           23.82      23.41 S3-B    15  
  5 Semchenko, Alex     SR Fulton                 24.34      23.75 S3-B    14  
  6 Mace, David         SR Carthage               24.30      24.25 S3-B    13  
  7 Kearney, Donovan    JR New Hartford           24.93      24.29 S3-B    12  
  8 Reed, Thomas        FR Indian River           25.36      24.65 S3-B    11  
  9 Hicks, Aidan        FR Oneida                 24.70      24.72 S3-B     9  
 10 Turner, Clay        JR Carthage               25.64      24.89 S3-B     7  
 11 Archer, Nathaniel   SO Fulton                 25.03      24.91 S3-B     6  
 12 Kemelov, Liam       SR South Jefferson        24.97      25.11 S3-B     5  
 13 Rowlee, Mason       SR Fulton                 25.85      25.48 S3-B     4  
 14 Galluzzo, Nate      JR Mexico                 25.72      25.67 S3-B     3  
 15 Hicks, Andrew        7 Oneida                 26.43      25.79 S3-B     2  
 16 Youngman, Drew      JR Oswego                 26.45      25.90 S3-B     1  
 17 Nordstrom, Jacob    SO New Hartford           26.45      26.19 S3-B   
 18 Barnes, Johnathan   SR Carthage               26.26      26.46 S3-B   
 19 Heise, Zach         JR Indian River           25.93      26.60 S3-B   
 20 Druce, Paxton       SO Mexico                 27.08      26.86 S3-B   
 21 Clement, Ethan      SO Mexico                 27.58      27.04 S3-B   
 22 Turner, Jacob       SR Carthage               25.92      27.11 S3-B   
 23 Oruya, Paul         SO New Hartford           27.10      27.16 S3-B   
 24 Patterson, Jaden    FR Fulton                 27.03      27.20 S3-B   
 25 Tyrell, Luke        SR South Jefferson        25.41      27.53 S3-B   
 26 Loayza, Sasha       FR Oswego                 27.29      28.43        
 27 Davis, Bryant       JR South Jefferson        26.56      37.04        
 -- King, Thomas         8 South Jefferson        26.82     X26.71 S3-B   
 -- Fish, Ethan         SR South Jefferson        27.09     X28.49        
 
Event 5  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 635.75        2012 EMANUEL (MANNY) POLLARD, Albany Academy     
        Sec3: S 569.80        2013 RICH RODRIGUES, Mexico Academy              
        S3-A: A 517.50        1994 DAVE GARROW, Oswego                         
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abraham, Matt       SR New Hartford          246.82     398.20         20  
  2 Elazzazi, Moaz      SO New Hartford          270.67     394.65         17  
  3 Dana, Logan         SO Mexico                221.40     361.00         16  
  4 Long, Kian           8 Mexico                215.15     341.35         15  
  5 Clement, Ethan      SO Mexico                151.55     292.05         14  
  6 Smith, Jonathan     FR South Jefferson       165.60     286.30         13  
  7 Paniccia, Genaro    JR New Hartford          185.75     268.50         12  
  8 Fish, Ethan         SR South Jefferson       210.15     267.15         11  
  9 Powers, Trevor      JR New Hartford          153.60     260.45          9  
 10 Druce, Paxton       SO Mexico                164.70     254.05          7  
 11 Smith, Jacob        FR Oswego                173.40     248.95          6  
 12 Bieganowski, Tyler  SO Oswego                173.65     248.90          5  
 13 St. Croix, Jaymeso  FR South Jefferson       162.52     234.25          4  
 
Event 6  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 47.76        2014 RYAN NICHOLSON, Ithaca                       
        Sec3: S 50.32        2001 DALAKER/KNOP, Bville & Clinton               
        S3-A: A 50.32        1991 ERIK DALAKER, Baldwinsville                  
                49.23  AA
                50.15  AC
                53.95  NYS
              1:17.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maldonado, David    SO Indian River           56.65      55.46 S3-B    20  
                  25.64       55.46 (29.82)                                        
  2 Badalato, Jason     FR Carthage             1:00.56      59.70 S3-B    17  
                  28.12       59.70 (31.58)                                        
  3 DiLego, Lucas       JR Oneida               1:02.26    1:00.31 S3-B    16  
                  27.61     1:00.31 (32.70)                                        
  4 Rolfzen, Stephen    SR Carthage             1:00.97    1:00.40 S3-B    15  
                  28.25     1:00.40 (32.15)                                        
  5 Revette, Zachary    SR Mexico               1:02.91    1:00.77 S3-B    14  
                  28.03     1:00.77 (32.74)                                        
  6 Ripa, Amelio        SR New Hartford         1:02.40    1:00.86 S3-B    13  
                  28.82     1:00.86 (32.04)                                        
  7 Stevenson, Ean      JR Fulton               1:04.91    1:01.38 S3-B    12  
                  28.13     1:01.38 (33.25)                                        
  8 Clayton, TJ          7 Fulton               1:07.25    1:02.89 S3-B    11  
                  29.82     1:02.89 (33.07)                                        
  9 Heise, Zach         JR Indian River         1:06.91    1:03.68 S3-B     9  
                  30.09     1:03.68 (33.59)                                        
 10 Ruzekowicz, Jenna   JR Fulton               1:07.89    1:04.28 S3-B     7  
                  29.21     1:04.28 (35.07)                                        
 11 Kessler, Scott       8 Mexico               1:06.45    1:04.39 S3-B     6  
                  29.82     1:04.39 (34.57)                                        
 12 Hicks, Ajay         FR Oneida               1:10.61    1:05.31 S3-B     5  
                  30.66     1:05.31 (34.65)                                        
 13 Kemelov, Liam       SR South Jefferson      1:10.79    1:07.94 S3-B     4  
                  30.49     1:07.94 (37.45)                                        
 14 Bennett, Dathan     SO Mexico               1:10.59    1:08.11 S3-B     3  
                  31.69     1:08.11 (36.42)                                        
 15 Shelmedine, Nolan   SO South Jefferson      1:10.29    1:08.22 S3-B     2  
                  30.33     1:08.22 (37.89)                                        
 16 Bailey, Matthew     SO New Hartford         1:11.90    1:08.71 S3-B     1  
                  29.76     1:08.71 (38.95)                                        
 17 Williams, Connell   SO New Hartford         1:12.90    1:08.78 S3-B   
                  31.53     1:08.78 (37.25)                                        
 18 Patterson, Jaden    FR Fulton               1:09.15    1:09.41 S3-B   
                  31.81     1:09.41 (37.60)                                        
 19 Hicks, Mattie       FR Oneida               1:11.82    1:11.57 S3-B   
                  31.71     1:11.57 (39.86)                                        
 20 Massa, Nick         JR New Hartford         1:13.24    1:12.27 S3-B   
                  33.14     1:12.27 (39.13)                                        
 21 Bieganowski, Tyler  SO Oswego               1:18.89    1:16.35 S3-B   
                  34.26     1:16.35 (42.09)                                        
 22 Caroli, Olivia      SR Oneida               1:15.35    1:17.49 S3-B   
                  33.82     1:17.49 (43.67)                                        
 23 Williams, Timothy   FR South Jefferson      1:17.90    1:21.03        
                  35.49     1:21.03 (45.54)                                        
 -- Henderson, Ella     FR Fulton               1:17.30   X1:13.84 S3-B   
                  34.25     1:13.84 (39.59)                                        
 
Event 7  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 43.70        2014 JUSTIN PLASCHKA, Hauppauge                   
        Sec3: S 44.95        2012 DRAKE BECKSTED, Oswego                       
        S3-A: A 45.40        1989 TOM SIMON, Auburn                            
                45.14  AA
                45.86  AC
                48.76  NYS
              1:03.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lowe, William       SR South Jefferson        48.10      48.29 NYS     20  
                  23.26       48.29 (25.03)                                        
  2 Semchenko, Alex     SR Fulton                 53.32      51.35 S3-B    17  
                  25.03       51.35 (26.32)                                        
  3 DeLapp, Casey       SO Oswego                 51.57      51.50 S3-B    16  
                  24.63       51.50 (26.87)                                        
  4 Lemire, Nick        SR New Hartford           54.37      53.47 S3-B    15  
                  25.14       53.47 (28.33)                                        
  5 Kearney, Donovan    JR New Hartford           55.19      53.85 S3-B    14  
                  26.06       53.85 (27.79)                                        
  6 Mace, David         SR Carthage               55.00      54.84 S3-B    13  
                  26.32       54.84 (28.52)                                        
  7 Galluzzo, Nate      JR Mexico                 56.56      55.01 S3-B    12  
                  26.37       55.01 (28.64)                                        
  8 Hartmann, Nick      JR Mexico                 56.56      55.23 S3-B    11  
                  26.33       55.23 (28.90)                                        
  9 St. Croix, Justyn   SO South Jefferson        57.48      55.70 S3-B     9  
                  26.46       55.70 (29.24)                                        
 10 Reed, Thomas        FR Indian River           58.54      56.20 S3-B     7  
                  26.18       56.20 (30.02)                                        
 11 Rowlee, Mason       SR Fulton                 56.94      56.76 S3-B     6  
                  26.92       56.76 (29.84)                                        
 12 King, Thomas         8 South Jefferson      1:00.65      59.61 S3-B     5  
                  28.73       59.61 (30.88)                                        
 13 Oruya, Paul         SO New Hartford           59.19      59.74 S3-B     4  
                  59.78           59.74 ( )                                        
 14 Schiavi, Gavin      FR New Hartford         1:00.86      59.79 S3-B     3  
                  28.18       59.79 (31.61)                                        
 15 Tallents, Christin   8 Fulton                 59.94    1:00.00 S3-B     2  
                  28.53     1:00.00 (31.47)                                        
 16 Ryan, Ella          FR Oneida               1:01.64    1:00.19 S3-B     1  
                  29.07     1:00.19 (31.12)                                        
 17 Casper, Josh        SO Oswego               1:03.57    1:00.97 S3-B   
                  28.99     1:00.97 (31.98)                                        
 18 Stevenson, Camille  JR Fulton               1:03.59    1:02.91 S3-B   
                  29.81     1:02.91 (33.10)                                        
 19 Stevens, Ben        JR Oswego               1:02.75    1:03.02 S3-B   
                  30.56     1:03.02 (32.46)                                        
 20 Francisco, Ethan     8 Mexico               1:03.35    1:03.62 S3-B   
                  29.67     1:03.62 (33.95)                                        
 21 Kellogg, John       JR South Jefferson      1:02.01    1:04.94        
                  30.96     1:04.94 (33.98)                                        
 -- Davis, Bryant       JR South Jefferson      1:02.57   X1:02.55 S3-B   
                  30.40     1:02.55 (32.15)                                        
 -- Stinson, Ethan      JR South Jefferson      1:03.48   X1:04.24        
                  30.94     1:04.24 (33.30)                                        
 
Event 8  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 4:21.06        2014 PATRICK RANSFORD, Pittsford                
        Sec3: S 4:31.14        1991 JAMIE SECOR, CNS/FM                        
        S3-A: A 4:31.14        1991 JAMIE SECOR, CNS/FM                        
                4:29.69  AA
                4:34.26  AC
                4:52.52  NYS
                6:41.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long, Dylan         JR Mexico               5:01.19    4:52.59 S3-B    20  
                  25.95       54.71 (28.76)     1:24.29 (29.58)     1:54.46 (30.17)
        2:24.06 (29.60)     2:53.73 (29.67)     3:24.13 (30.40)     3:54.16 (30.03)
        4:24.22 (30.06)     4:52.59 (28.37)                                        
  2 Spina, Carson       JR Whitesboro           5:05.66    4:59.08 S3-B    17  
                  26.37       55.29 (28.92)     1:25.16 (29.87)     1:55.65 (30.49)
        2:26.23 (30.58)     2:56.90 (30.67)     3:27.95 (31.05)     3:59.04 (31.09)
        4:29.69 (30.65)     4:59.08 (29.39)                                        
  3 Lester, Jacob       FR New Hartford         5:17.30    5:17.10 S3-B    16  
                  28.09       58.72 (30.63)     1:30.26 (31.54)     2:02.55 (32.29)
        2:34.75 (32.20)     3:07.60 (32.85)     3:40.53 (32.93)     4:13.34 (32.81)
        4:46.24 (32.90)     5:17.10 (30.86)                                        
  4 Lawton, Austin      SR Mexico               5:21.02    5:19.44 S3-B    15  
                  28.47     1:00.46 (31.99)     1:32.82 (32.36)     2:05.59 (32.77)
        2:38.38 (32.79)     3:11.11 (32.73)     3:43.68 (32.57)     4:16.34 (32.66)
        4:48.90 (32.56)     5:19.44 (30.54)                                        
  5 Warner, Tyler        8 Mexico               5:38.55    5:29.92 S3-B    14  
                  28.92     1:00.97 (32.05)     1:34.09 (33.12)     2:07.77 (33.68)
        2:41.57 (33.80)     3:15.21 (33.64)     3:49.32 (34.11)     4:23.12 (33.80)
        4:57.26 (34.14)     5:29.92 (32.66)                                        
  6 DiLego, Lucas       JR Oneida               5:37.90    5:35.39 S3-B    13  
                  29.39     1:02.04 (32.65)     1:35.90 (33.86)     2:10.88 (34.98)
        2:45.54 (34.66)     3:19.64 (34.10)     3:54.25 (34.61)     4:28.89 (34.64)
        5:02.87 (33.98)     5:35.39 (32.52)                                        
  7 Liedka, Ryan         8 Mexico               5:51.49    5:36.56 S3-B    12  
                  29.90     1:02.90 (33.00)     1:36.28 (33.38)     2:10.45 (34.17)
        2:44.81 (34.36)     3:19.33 (34.52)     3:54.43 (35.10)     4:28.91 (34.48)
        5:04.59 (35.68)     5:36.56 (31.97)                                        
  8 Kuty, Tyler         SR New Hartford         5:50.04    5:44.91 S3-B    11  
                  30.52     1:03.79 (33.27)     1:38.26 (34.47)     2:13.13 (34.87)
        2:48.58 (35.45)     3:23.97 (35.39)     3:59.90 (35.93)     4:35.85 (35.95)
        5:10.55 (34.70)     5:44.91 (34.36)                                        
  9 Fuller, Garrett     FR South Jefferson      6:03.42    5:55.56 S3-B     9  
                  29.81     1:04.32 (34.51)     1:40.40 (36.08)     2:16.99 (36.59)
        2:53.89 (36.90)     3:30.45 (36.56)     4:07.45 (37.00)     4:44.98 (37.53)
        5:21.66 (36.68)     5:55.56 (33.90)                                        
 10 Simmons, Bailey     SO Vernon-Verona        6:10.28    5:55.65 S3-B     7  
                  30.71     1:05.21 (34.50)     1:41.22 (36.01)     2:17.95 (36.73)
        2:54.07 (36.12)     3:30.74 (36.67)     4:07.97 (37.23)     4:45.36 (37.39)
        5:22.25 (36.89)     5:55.65 (33.40)                                        
 11 Klinkner, Grant     JR New Hartford         6:11.84    6:08.13 S3-B     6  
                  31.28     1:07.08 (35.80)     1:44.24 (37.16)     2:22.34 (38.10)
        3:00.10 (37.76)     3:39.04 (38.94)     4:16.75 (37.71)     4:54.58 (37.83)
        5:32.99 (38.41)     6:08.13 (35.14)                                        
 12 Curtis, Mallory     SR Fulton               6:30.49    6:08.75 S3-B     5  
                  31.17     1:06.17 (35.00)     1:43.00 (36.83)     2:20.69 (37.69)
        2:58.65 (37.96)     3:36.77 (38.12)     4:15.26 (38.49)     4:54.05 (38.79)
        5:32.64 (38.59)     6:08.75 (36.11)                                        
 13 Bailey, Matthew     SO New Hartford         6:27.55    6:27.14 S3-B     4  
                  31.57     1:08.18 (36.61)     1:47.15 (38.97)     2:26.92 (39.77)
        3:07.15 (40.23)     3:47.66 (40.51)     4:28.42 (40.76)     5:07.77 (39.35)
        5:48.04 (40.27)     6:27.14 (39.10)                                        
 14 Trudell, Alisa      SR Phoenix              6:41.03    6:31.36 S3-B     3  
                  33.88     1:10.71 (36.83)     1:49.59 (38.88)     2:30.16 (40.57)
        3:10.86 (40.70)     3:51.11 (40.25)     4:31.69 (40.58)     5:13.34 (41.65)
        5:54.00 (40.66)     6:31.36 (37.36)                                        
 15 Gillette, Lucas     SO South Jefferson      6:41.56    6:33.50 S3-B     2  
                  34.63     1:12.60 (37.97)     1:52.43 (39.83)     2:33.80 (41.37)
        3:15.90 (42.10)     3:57.17 (41.27)     4:38.70 (41.53)     5:18.78 (40.08)
        5:58.18 (39.40)     6:33.50 (35.32)                                        
 16 Miller, Garrett     JR Carthage             6:27.02    6:36.58 S3-B     1  
                  33.25     1:10.13 (36.88)     1:48.83 (38.70)     2:29.30 (40.47)
        3:10.15 (40.85)     3:51.88 (41.73)     4:33.93 (42.05)     5:16.35 (42.42)
        5:57.75 (41.40)     6:36.58 (38.83)                                        
 17 Hibbert, Mathew     JR Oswego               7:21.80    7:00.79        
                  37.12     1:16.96 (39.84)     2:00.30 (43.34)     2:43.26 (42.96)
        3:27.33 (44.07)     4:11.10 (43.77)     4:56.98 (45.88)     5:39.29 (42.31)
        6:22.36 (43.07)     7:00.79 (38.43)                                        
 
Event 9  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 1:25.80        2003 FAIRPORT                                   
                         J.Wood, J.Roberts, C.Salehi, A.Amyot              
        Sec3: S 1:25.86        1995 AUBURN                                     
        S3-A: A 1:25.86        1995 AUBURN                                     
                1:24.95  AA
                1:26.28  AC
                1:30.12  NYS
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New Hartford  'A'                           1:37.63    1:34.04         40  
     1) Ripa, Amelio SR                 2) Kearney, Donovan JR            
     3) Lester, Jacob FR                4) Lemire, Nick SR                
                  24.41       48.01 (23.60)     1:11.48 (23.47)     1:34.04 (22.56)
  2 Indian River  'A'                           1:37.07    1:35.97         34  
     1) Maldonado, David SO             2) Heise, Zach JR                 
     3) Reed, Thomas FR                 4) McConnell, Kaden SO            
                  22.86       48.29 (25.43)     1:12.30 (24.01)     1:35.97 (23.67)
  3 South Jefferson  'A'                        1:38.15    1:36.56         32  
     1) Lowe, William SR                2) St. Croix, Justyn SO           
     3) Tyrell, Luke SR                 4) Kemelov, Liam SR               
                  22.07       47.11 (25.04)     1:12.03 (24.92)     1:36.56 (24.53)
  4 Oneida  'A'                                 1:39.83    1:38.46         30  
     1) Hicks, Aidan FR                 2) Hicks, Ajay FR                 
     3) Fisher, Kyle SR                 4) DiLego, Lucas JR               
                  24.65       50.58 (25.93)     1:13.87 (23.29)     1:38.46 (24.59)
  5 Oswego  'A'                                 1:41.75    1:39.06         28  
     1) DeLapp, Casey SO                2) Holland, Nick SR               
     3) Youngman, Drew JR               4) Busch, Nolan JR                
                  24.23       50.15 (25.92)     1:15.45 (25.30)     1:39.06 (23.61)
  6 Mexico Academy  'A'                         1:36.75    1:39.37         26  
     1) Galluzzo, Nate JR               2) Hartmann, Nick JR              
     3) Revette, Zachary SR             4) Lawton, Austin SR              
                  25.28       49.92 (24.64)     1:14.81 (24.89)     1:39.37 (24.56)
  7 Carthage  'A'                               1:40.01    1:41.73         24  
     1) Mace, David SR                  2) Turner, Clay JR                
     3) Rolfzen, Stephen SR             4) Badalato, Jason FR             
                  24.97       49.96 (24.99)     1:17.69 (27.73)     1:41.73 (24.04)
  8 Fulton  'A'                                 1:39.26    1:44.68         22  
     1) Rowlee, Mason SR                2) Patterson, Jaden FR            
     3) Tallents, Christina 8           4) Burdic, Koji SO                
                  26.52       52.30 (25.78)     1:19.55 (27.25)     1:44.68 (25.13)
 -- New Hartford  'B'                                NT   X1:45.54        
     1) Klinkner, Grant JR              2) Bailey, Matthew SO             
     3) Oruya, Paul SO                  4) Nordstrom, Jacob SO            
                  27.59       53.78 (26.19)     1:20.08 (26.30)     1:45.54 (25.46)
 -- South Jefferson  'B'                        1:51.51   X1:45.81        
     1) Shelmedine, Nolan SO            2) King, Thomas 8                 
     3) Davis, Bryant JR                4) Fuller, Garrett FR             
                  26.31       52.31 (26.00)     1:19.84 (27.53)     1:45.81 (25.97)
 -- Mexico Academy  'B'                         1:46.00   X1:47.40        
     1) Kessler, Scott 8                2) Liedka, Ryan 8                 
     3) Ocker, Joe SO                   4) Druce, Paxton SO               
                  27.58       53.90 (26.32)     1:20.97 (27.07)     1:47.40 (26.43)
 -- Carthage  'B'                               1:53.44   X1:55.84        
     1) Barnes, Johnathan SR            2) Renaud, Patrick SR             
     3) Jiang, Eric FR                  4) Fukuyama, Kei SR               
                  27.30     1:01.28 (33.98)     1:27.10 (25.82)     1:55.84 (28.74)
 -- Fulton  'B'                                 1:54.50   X1:56.05        
     1) Stevenson, Camille JR           2) Curtis, Mallory SR             
     3) McAfee, Caitlyn SR              4) Dempsey, Braeden FR            
                  28.43       57.35 (28.92)     1:27.81 (30.46)     1:56.05 (28.24)
 -- Oswego  'B'                                 2:02.15   X2:02.61        
     1) Smith, Jacob FR                 2) Bieganowski, Tyler SO          
     3) Evans, Joshua SO                4) Hibbert, Mathew JR             
                  30.01     1:02.26 (32.25)     1:32.67 (30.41)     2:02.61 (29.94)
 -- Indian River  'B'                           2:04.00   X2:03.06        
     1) Hamblin, Dylan SR               2) Maner, Anthony FR              
     3) McConnell, Jathan SR            4) Dean, Nick JR                  
                  28.08       58.35 (30.27)     1:33.20 (34.85)     2:03.06 (29.86)
 
Event 10  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 48.78        2014 RYAN GORDON, Shenendehowa                    
        Sec3: S 50.10        2009 PAT O'DONOVAN, Auburn                        
        S3-A: A 50.10        2009 PATRICK O'DONOVAN, Auburn                    
                49.74  AA
                50.10  AC
                54.82  NYS
              1:18.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yost, Anthony       SR Mexico                 57.69      56.87 S3-B    20  
                  27.57       56.87 (29.30)                                        
  2 Archer, Nathaniel   SO Fulton               1:01.52      59.66 S3-B    17  
                  28.59       59.66 (31.07)                                        
  3 Fisher, Kyle        SR Oneida               1:03.45    1:00.71 S3-B    16  
                  29.47     1:00.71 (31.24)                                        
  4 Nelson, Veronika    SO Vernon-Verona        1:04.84    1:02.32 S3-B    15  
                  30.68     1:02.32 (31.64)                                        
  5 Hicks, Aidan        FR Oneida               1:02.73    1:03.11 S3-B    14  
                1:03.11         1:03.11 ( )                                        
  6 McConnell, Kaden    SO Indian River         1:02.79    1:03.40 S3-B    13  
                  30.60     1:03.40 (32.80)                                        
  7 Warner, Tyler        8 Mexico               1:05.95    1:04.77 S3-B    12  
                  31.43     1:04.77 (33.34)                                        
  8 Hartmann, Nick      JR Mexico               1:07.50    1:06.65 S3-B    11  
                  32.13     1:06.65 (34.52)                                        
  9 Hicks, Andrew        7 Oneida               1:09.08    1:07.39 S3-B     9  
                  32.48     1:07.39 (34.91)                                        
 10 Youngman, Drew      JR Oswego               1:10.76    1:07.82 S3-B     7  
                  33.28     1:07.82 (34.54)                                        
 11 Holland, Nick       SR Oswego               1:08.16    1:08.21 S3-B     6  
                  32.68     1:08.21 (35.53)                                        
 12 Simmons, Bailey     SO Vernon-Verona        1:09.89    1:08.36 S3-B     5  
                  32.88     1:08.36 (35.48)                                        
 13 Ruzekowicz, Jenna   JR Fulton               1:10.83    1:08.84 S3-B     4  
                  32.97     1:08.84 (35.87)                                        
 14 Durr, Morgan        JR Oneida               1:12.01    1:10.42 S3-B     3  
                  34.29     1:10.42 (36.13)                                        
 15 Shelmedine, Nolan   SO South Jefferson      1:08.21    1:11.07 S3-B     2  
                  33.55     1:11.07 (37.52)                                        
 16 Russ, Porter         8 Vernon-Verona        1:11.94    1:11.51 S3-B     0.5
                  33.89     1:11.51 (37.62)                                        
 16 Kilborne, Gage      SO New Hartford         1:10.41    1:11.51 S3-B     0.5
                  34.01     1:11.51 (37.50)                                        
 18 Williams, Connell   SO New Hartford         1:16.53    1:13.19 S3-B   
                  35.22     1:13.19 (37.97)                                        
 19 Loayza, Sasha       FR Oswego               1:15.59    1:13.52 S3-B   
                  34.30     1:13.52 (39.22)                                        
 20 Hyman, Nolan        FR New Hartford         1:11.67    1:13.70 S3-B   
                  35.39     1:13.70 (38.31)                                        
 21 McAfee, Caitlyn     SR Fulton               1:15.12    1:13.87 S3-B   
                  36.00     1:13.87 (37.87)                                        
 22 Henry, Jaren        SO Carthage             1:16.15    1:14.35 S3-B   
                  37.51     1:14.35 (36.84)                                        
 23 Long, Kian           8 Mexico               1:15.18    1:16.49 S3-B   
                  36.73     1:16.49 (39.76)                                        
 24 Athari, Alex        SR New Hartford         1:18.67    1:18.46 S3-B   
                  37.76     1:18.46 (40.70)                                        
 
Event 11  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 54.51        2015 GUNTHER CASSELL, Huntington Harbo            
        Sec3: S 56.91        2013 GARRETT CLARKE, Liverpool                    
        S3-A: A 56.91        2013 GARRETT CLARKE, Liverpool                    
                56.09  AA
                57.39  AC
              1:01.20  NYS
              1:23.99  S3-B
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ocker, John         SR Mexico               1:00.97    1:01.83 S3-B    20  
                  28.96     1:01.83 (32.87)                                        
  2 Tallents, Mark      SO Fulton               1:04.50    1:01.89 S3-B    17  
                  29.08     1:01.89 (32.81)                                        
  3 Busch, Nolan        JR Oswego               1:07.17    1:05.89 S3-B    16  
                  31.34     1:05.89 (34.55)                                        
  4 Ocker, Joe          SO Mexico               1:13.16    1:10.63 S3-B    15  
                  32.86     1:10.63 (37.77)                                        
  5 Powers, Trevor      JR New Hartford         1:18.08    1:11.75 S3-B    14  
                  33.06     1:11.75 (38.69)                                        
  6 Burdic, Koji        SO Fulton               1:14.41    1:12.24 S3-B    13  
                  33.67     1:12.24 (38.57)                                        
  7 Revette, Zachary    SR Mexico               1:17.49    1:12.34 S3-B    12  
                  33.35     1:12.34 (38.99)                                        
  8 Bennett, Cole       SO South Jefferson      1:17.76    1:15.35 S3-B    11  
                  36.09     1:15.35 (39.26)                                        
  9 Casper, Josh        SO Oswego               1:18.19    1:15.41 S3-B     9  
                  35.92     1:15.41 (39.49)                                        
 10 Schiavi, Gavin      FR New Hartford         1:17.21    1:15.85 S3-B     7  
                  34.19     1:15.85 (41.66)                                        
 11 Turner, Jacob       SR Carthage             1:15.95    1:16.19 S3-B     6  
                  35.64     1:16.19 (40.55)                                        
 12 Trudell, Austin     SO Mexico               1:23.56    1:16.93 S3-B     5  
                  36.93     1:16.93 (40.00)                                        
 13 Tyrell, Luke        SR South Jefferson      1:16.07    1:16.99 S3-B     4  
                  35.88     1:16.99 (41.11)                                        
 14 Williams, Mike      SR South Jefferson      1:16.99    1:17.16 S3-B     3  
                  36.35     1:17.16 (40.81)                                        
 15 Hicks, Mattie       FR Oneida               1:18.55    1:17.83 S3-B     2  
                  36.43     1:17.83 (41.40)                                        
 16 Sweeney, Liam       FR Phoenix              1:22.43    1:19.82 S3-B     1  
                  37.24     1:19.82 (42.58)                                        
 17 Randall, Colby      FR South Jefferson      1:20.38    1:19.89 S3-B   
                  37.56     1:19.89 (42.33)                                        
 18 Russ, Porter         8 Vernon-Verona        1:23.22    1:22.18 S3-B   
                  38.82     1:22.18 (43.36)                                        
 19 Dempsey, Braeden    FR Fulton               1:23.97    1:22.59 S3-B   
                  38.46     1:22.59 (44.13)                                        
 -- Williams, Timothy   FR South Jefferson      1:22.30   X1:24.48        
                  39.52     1:24.48 (44.96)                                        
 
Event 12  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
NYSPHSAA Rec: N 3:06.99        2012 TAPPAN ZEE                                 
        Sec3: S 3:07.85        1993 NEW HARTFORD                               
        S3-A: A 3:07.85        1993 NEW HARTFORD                               
                3:06.47  AA
                3:09.43  AC
                3:18.87  NYS
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mexico Academy  'A'                         3:30.24    3:28.25         40  
     1) Yost, Anthony SR                2) Long, Dylan JR                 
     3) Lawton, Austin SR               4) Ocker, John SR                 
                  24.00       49.54 (49.54)     1:14.78 (25.24)     1:43.25 (53.71)
        2:09.25 (26.00)     2:37.83 (54.58)     3:01.51 (23.68)     3:28.25 (50.42)
  2 Fulton  'A'                                 3:37.92    3:32.07         34  
     1) Archer, Nathaniel SO            2) Tallents, Mark SO              
     3) Stevenson, Ean JR               4) Semchenko, Alex SR             
                  26.17       54.91 (54.91)     1:19.88 (24.97)     1:47.60 (52.69)
        2:12.68 (25.08)     2:41.38 (53.78)     3:05.22 (23.84)     3:32.07 (50.69)
  3 New Hartford  'A'                           3:41.95    3:32.85         32  
     1) Kearney, Donovan JR             2) Ripa, Amelio SR                
     3) Lemire, Nick SR                 4) Lester, Jacob FR               
                  25.69       53.49 (53.49)     1:19.38 (25.89)     1:47.32 (53.83)
        2:11.55 (24.23)     2:40.30 (52.98)     3:05.10 (24.80)     3:32.85 (52.55)
  4 Oneida  'A'                                 3:44.16    3:37.92         30  
     1) Hicks, Aidan FR                 2) Hicks, Ajay FR                 
     3) Fisher, Kyle SR                 4) DiLego, Lucas JR               
                  26.42       55.59 (55.59)     1:22.50 (26.91)     1:52.05 (56.46)
        2:17.35 (25.30)     2:45.11 (53.06)     3:10.23 (25.12)     3:37.92 (52.81)
  5 South Jefferson  'A'                        3:45.39    3:38.00         28  
     1) Lowe, William SR                2) Fuller, Garrett FR             
     3) St. Croix, Justyn SO            4) Kemelov, Liam SR               
                  23.27       48.57 (48.57)     1:16.31 (27.74)     1:46.49 (57.92)
        2:12.50 (26.01)     2:41.81 (55.32)     3:08.22 (26.41)     3:38.00 (56.19)
  6 Carthage  'A'                               3:47.19    3:52.83         26  
     1) Mace, David SR                  2) Turner, Clay JR                
     3) Rolfzen, Stephen SR             4) Badalato, Jason FR             
                  26.25       55.29 (55.29)     1:22.48 (27.19)     1:52.83 (57.54)
        2:22.04 (29.21)   2:57.55 (1:04.72)     3:23.52 (25.97)     3:52.83 (55.28)
  7 Oswego  'A'                                 4:22.50    4:16.65         24  
     1) Loayza, Sasha FR                2) Stevens, Ben JR                
     3) Hibbert, Mathew JR              4) Casper, Josh SO                
                  29.81   1:04.71 (1:04.71)     1:33.46 (28.75)   2:05.69 (1:00.98)
        2:38.03 (32.34)   3:13.30 (1:07.61)     3:43.63 (30.33)   4:16.65 (1:03.35)
  8 Indian River  'A'                           4:06.48    4:54.86         22  
     1) Hamblin, Dylan SR               2) Maner, Anthony FR              
     3) McConnell, Jathan SR            4) Dean, Nick JR                  
                  31.49   1:07.51 (1:07.51)     1:42.91 (35.40)   2:23.64 (1:16.13)
        3:03.78 (40.14)   4:00.18 (1:36.54)     4:18.55 (18.37)     4:54.86 (54.68)
 -- Mexico Academy  'B'                         3:50.00   X3:54.37        
     1) Kessler, Scott 8                2) Galluzzo, Nate JR              
     3) Liedka, Ryan 8                  4) Warner, Tyler 8                
                  28.47       59.64 (59.64)     1:25.77 (26.13)     1:55.18 (55.54)
        2:23.25 (28.07)     2:54.96 (59.78)     3:23.39 (28.43)     3:54.37 (59.41)
 -- New Hartford  'B'                                NT   X4:06.25        
     1) Klinkner, Grant JR              2) Athari, Alex SR                
     3) Kuty, Tyler SR                  4) Schiavi, Gavin FR              
                  29.42   1:00.90 (1:00.90)     1:31.73 (30.83)   2:04.83 (1:03.93)
        2:33.26 (28.43)     3:04.82 (59.99)     3:33.36 (28.54)   4:06.25 (1:01.43)
 -- South Jefferson  'B'                        4:18.22   X4:16.93        
     1) King, Thomas 8                  2) Davis, Bryant JR               
     3) Kellogg, John JR                4) Williams, Mike SR              
                  29.44   1:01.29 (1:01.29)     1:32.92 (31.63)   2:09.45 (1:08.16)
        2:37.18 (27.73)   3:12.15 (1:02.70)     3:43.88 (31.73)   4:16.93 (1:04.78)
 -- Fulton  'B'                                 4:10.60   X4:20.16        
     1) McAfee, Caitlyn SR              2) Curtis, Mallory SR             
     3) Henderson, Ella FR              4) Distin, Kathryn JR             
                  33.11   1:07.63 (1:07.63)     1:37.35 (29.72)   2:11.61 (1:03.98)
        2:41.73 (30.12)   3:14.26 (1:02.65)     3:44.90 (30.64)   4:20.16 (1:05.90)
 -- Carthage  'B'                               4:32.05   X4:32.58        
     1) Fukuyama, Kei SR                2) Renaud, Patrick SR             
     3) Henry, Jaren SO                 4) Miller, Garrett JR             
                  32.81   1:08.77 (1:08.77)     1:44.78 (36.01)   2:23.39 (1:14.62)
        2:55.61 (32.22)   3:29.74 (1:06.35)     3:59.18 (29.44)   4:32.58 (1:02.84)